Bu konunun gerçekten bebeklerimiz için çok önemli olduğu kanaatindeyim. Gerek uyku süreleri ve zamanları gerekse uykuya geçiş aşamaları dikkat edilmesi gereken metotlar dahilinde olmalıdır.

Bu yazıyı yazma kararını birkaç yıl önce bir hamile bayanın sözleri üzerine karar verdim. Bir sohpet meclisinde çocuk büyütmenin zorluklarından bahsederken bana dönüp demişti ki: ” aman ne var ki şimdi çocuk büyütmeye!! Koyarsın otomatik beşiğe, verirsin ağzına emziği, açarsın youtube’dan bir ninni işte tamam” !!!!

Sahi sizce de tamam mı?? Yahut bir tuhaflık var mı bu uyutma şeklinde ?? Ben birçok yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Çocukların ruhu olduğunu varsaymıyoruz. Sevgiyle, huzurla, güvenle büyür bir bebek.. Sorarım size: Yatırdığın o otomatik beşikten gelen elektrik sinyalleri ile uyuyan bir bebekle, annenin göğsüne dayayıp kokusuyla uyuttuğu bebeğinin uykusu bir olur mu? Belki alkol, uyuşturcu kullanıp zinakar birisi olup olmadığını bilmediğin bir kişinin söylediği ninni ile, annenin sesindeki tüm ahenklerle anlattığı masallar, ninnilerle uyuyan çocuk bir olur mu? Yorum sizin tabi ki!!

Rastladığım bir ninnide şöyle bir söz geçiyordu. Dikkatimi çekti. Dandini dandini danadan, Bir ay doğmuş anadan, Kaçınmamış yaradan, Mevlam korusun nazardan… Haşa Allah yaratırken arada üşeniyorda kaçınıyor mu? Biz bu ninnileri söyledikten sonra çocuklarımıza 7 8 yaşlarına geldiklerinde itikat öğretmeye çalışıyoruz. Öğretemediğimiz, eğitemediğimiz çocuklarımızı kurslara gönderip tüm yükü hocalara yüklüyoruz. Çocuk kursa gittiği gibi gelince de tüm sorumluluğu hocalara yükleyip topa tutuyoruz. Her zaman dediğim gibi biz hatayı başta yapıyoruz. Silkelenmek lazım. Bir şeyleri birçok insana duyurabilmek adına, hataların baştan yapılmayıp en doğru şekilde çocuk yetiştirebilmek adına, silkenelim a dostlar…

Bu ninnileri söylediğimiz anda yani çocuklar uykuya geçerken, en savunmasız zamanlarında olurlar. Beyin bir nev’i trans halindedir. Ne söylediğimiz ne ile uyuttuğumuz çok önemlidir. Verilen her türlü algıya açık ve alıcı halindedirler. Ninni deyip geçmeyelim. Salavatta bir ninnidir. Esmaül hüsna da bir ninni. Ashabı kehfin isimleri de bir ninnidir. Peygamberimizin isimleri de…. Bizim neye ne atfettiğimiz önemli. Eğer değerli, kaliteli, bilinçli nesiller yetiştirmek istiyorsak uykusundan ninnisine kadar bebeklerimizin bakımında özen gösterelim. Gelecek nesiller bizim olsun. Tüm bebeklere misss gibi güzel annelerin masalları ve ninnileri ile tatlı uykular dilerim…

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir