Her zaman ve her konuda olduğu gibi anneler söz konusu çocukları olduğunda hemen telaşa düşerler. Bunlardan birisi de çocuğumun boyu neden uzamıyor??

Aslında sağlık ocaklarında olan standart boy ölçümü istatistikleri gerçeği yansıtmayabiliyor. Dayatılan bir ölçü birimi var ki eğer onun altında veya üstünde olursa sorun olarak kabul ediliyor. Halbuki her kişinin baskın olduğu bir geni vardır. Annesinin ve babasının boyu kısa ise çocuklarının boyu ne kadar uzun olabilir ki!!!!

Sadece telaş edip sıkıntıya giriyoruz. Ne yedirsek ne içirsekte boylarını uzatsak??? Elbette yenilen içilen yiyecekler boy uzamasına yardımcı olacaktır. Fakat mucizevi bir etki beklemekte büyük hata…

Mesela Ruşeym… Çocuklarda küçüklükten itibaren düzenli kullanımda olumlu sonuçlar verebilen bir besindir. Buğdayın en faydalı kısmıdır. Buğday ilk işleme girdiğinde ayrılan mahsuldür.

Balık.. Balığın faydalarını zaten az çok biliriz. Peki balık yağı mı balık mı desek??? Benim kişisel görüşüm doğada bulunan doğal yiyecekleri olduğu gibi tüketmenin tüm işleme uğramış takviye edici gıdalardan daha doğru olduğudur. Eritilmiş, pişirilmiş vs. birtakım işlemlerden geçmiş balıkyağı mı çekici yoksa içine hiç dokunulmadan tazeliğiyle soframızda olan balığı mı tüketmek daha akıllıca??? Yorum sizin?? Özellikle uzmanlar balığın sırt kısmındaki siyah renkli etlerin boy uzamasında daha etkili olduğunu söylüyorlar.

Aslında tek yapmamız gereken çocuklarımıza olabildiğince çeşitli besinler yedirmek. Her öğünde tek çeşit fakat diğer bir öğünde farkli yiyecekler!! Hem hepsinden gıdasını alacak hemde damak tadı tek düze bir yiyecek lezzetine alışmayacak..

Herşeyi yaptınız kendi çapınızda ama hâlâ çocuğunuzun boyu kısa mı? Belki büyüyünce uzayacak belki de onun boyunun kısa olması kendisi için daha hayırlı olacak?? Kim bilir?

Bir nefes alalım ve rahatlayalım. Mevlam neylerse güzel eyler. Nasipten öte yol yoktur.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir