Annelerin en çok çocuk büyütürken sıkıntıya girdiği konu iştahsızlık, kilo alamama, yemek reddi, kaşık reddi gibi sorunlardır. Aslında ilk olarak çocukların iştahını açacak yöntemlerin araştırılması yerine iştahını neler kesiyor onları bulmak gerekir.

İlk önce çocuk neler tüketiyor? Günlük yarım litre süt içen çocukta iştah olmaz. Sütünü tamamen kesmeden yemek yemeye başlamaz. Süt içmek çoğunlukla çocuklarda kansızlığa da yol açabilir.

Bağırsaklarda oluşan parazit çocuğun yediği besinlere ortak çıktığı için hem kilo almasını durdurur hem de iştahsızlık oluşur. Parazit temizlemenin en yan etkisiz yöntemi ise Peygamberimizin bize tavsiye ettiği telbine çorbasıdır.

Süt içmediği halde çocukta oluşan kansızlık yine iştahsızlığın yegane davetçisidir. Kansızlık giderilmeden iştah yerine gelmez.

Peki iştahı açılsın diye çocuklarımıza neler yapabiliriz? Yaşına uygunluğunu dengeleyerek kuzu ciğeri yedirmek mükemmel gelişim sağlamakla birlikte iştah açar. İğde tozunu bal ve az miktar süt ile karıştırıp tüketmek kilo aldırır. Hurma özü, keçiboynuzu özü gibi takviye edici gıdalar az miktarlarda verildiğinde çocukları toparlar Sarımsaklı yoğurtta gözardı edemeyeceğimiz iştah açıcı yiyecekler arasında gelir. Zayıf ve bağışıklık sistemi zayıf bir çocuğa sahip bir anne olmam hasebiyle bizzat deneyip sonuç aldığım yöntemler bunlardır. Düzenli olarak ev sirkesi ve zeytinyağı içirmek çocuğun gelişimini ilerletir.

Bazan da biz anneler fazla abartırız. Çocuğumuz yaşına göre ortalama bir boya sahipse kilosu pekte önemli değildir. Aşırı hareketli bir çocuğu olan anne bilir ki yavrusu et tutmaz. Zaten eriteceği miktarda yemiştir. Fazlası da kalmaz.

Aslında kimi çocuğunda organları zayıf geliştiği için sindirebileceği miktarda yemek yer. Fazlasını yemesi onun için gerekli degildir.

Her şeye rağmen iştahsız çocuk annesi olmak gerçekten çok zordur. Kendi derdi yetmezmiş gibi elalemin lafını işitir. ” yok sen çocuğa iyi bakmadın, yemek yapmadın, çirkin pişirdin vs.”

Ne yapalım annelik zor iş!! Sabır daha çok sabır!!!

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir