Her ebeveyn zeki bir çocuğa sahip olmak ister. Okul çağına geldiği zaman bütün dersleri zorlamadan halledebilmesini onun için büyük başarı olacağını düşünür. Aslında zekanın her ne kadar genetik yollarla aktarıldığı söylense de çocuklara doğduktan sonra ki hayatlarında da kazandırılabilir.

En önemli yaş aralığı 0-6 yaştır. Yaklaşık beynin gelişiminin %80’i bu yaşlarda tamamlanır. Anne ve babanın davranışları çocuklarında ki gelişimi direkt etkiler.

Zekanın gelişmesindeki en büyük etken dildir. Bir çocukla olumlu cümleler kurularak ne kadar çok konuşulursa çocuk o kadar zeki olur. Dil beynin gelişmesindeki en büyük role sahiptir. Tabi ki bu gelişim hiç susmayan bir anne babayı beraberinde getirmemelidir. Bu sürecin en kurtarıcı yardımcısı kitaptır. Yani çocuklarımıza kitap okunması ile zekası paralel oranda gelişir. İlla ki okunacak olan kitapların çeşit çeşit olması gerekmez. Bir kitap 100 kez de okunabilir.

Bir diğer konu da sayılarla alakalı.. 2 yaşına gelmiş bir çocuk rahatlıkla ona kadar sayabiliyorsa bu güzel bir gelişmedir. Fakat yirmiye kadar sayabiliyorsa bu super bir gelişmedir. Peki bu gelişim nasıl desteklenmeli??

Tabağına koyduğumuz her yiyeceği saymalıyız. 5 dilim salatalık, 3 tane üzüm gibi… + × – gibi kavramları ara sıra tekrar edebiliriz. 1 parmağın yanına iki parmak geldi toplam 3 parmak oldu gibi…

Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında ne kadar çok aritmetik kavram duyarlarsa sol beyinleri o oranda gelişir. Anne ve babalar çocuklarının gelişimini bir mecburiyet değilde oyun ve alışkanlığa dönüştürürlerse bu süreç rahatlıkla ve mükemmel bir şekilde geçirilmiş olur.

Olumlu konuşmalar duyan bir çocuğun beyni ve zekası nasıl gelişiyorsa olumsuz davranış ve cümleler duyan bir çocukta da tam tersi bir durum söz konusu olur. Sürekli bağırılan ve azarlanan bir çocuktan üstünzeka ve anlayış kabiliyeti beklenemez. Fakat bu durum çocuklara hiç kızılmaması anlamına gelmemelidir. İkaz etmek hayattaki en olağan davranış şekillerinden biridir…

Her şeyin fazlası ve azı zarardır. Ölçü hayat yaşamının en büyük kanunudur. Vasat olanı yapmak doğruya yakın olanı yapmaktır. Herşey karaŕında olmalı vesselam….

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir